Úvodem o německých Alpách
Krásy velehorských štítů české kotlině vždy trochu chyběly. V jejich stínu dostávají zimní sporty i letní turistika docela jiný rozměr, a tak houfně okupujeme velikány na Slovensku, v Rakousku či v Itálii. Trochu jsme ale pozapomněli na našeho západního souseda, který čtyři hodiny jízdy z Prahy nabízí alpskou nádheru, jak ji možná neznáte.
O Bavorsku
Německo se dělí na šestnáct spolkových zemí. Největší z nich je Bavorsko, které sousedí na západě přímo s Českou republikou, a je jak svou rozlohou, tak počtem obyvatel s ní srovnatelné. Jeho historie je nadmíru košatá a zajímavá. Bavorsko si navzdory divokým politickým změnám střídavě pod římskou a německou vládnoucí rukou po staletí zachovávalo svou autonomii. Z králů s přízviskem „Bavorský“ nejvíce proslul Ludvík II., zvaný šílený, kterého více než královské povinnosti zajímalo utrácení královských peněz na výstavbu překrásných, ale velmi nákladných zámků. Sám se jejich dokončení nedočkal, zemřel krátce potom, co byl bavorskou vládou zbaven svéprávnosti, my však plody jeho marnotratnosti můžeme obdivovat dodnes. Pohádkové stavby, sídla Neuschwanstein či Hohenschwangau, najdeme u jezera Chiemsee. Po 1. světové válce se musel na nátlak vítězné strany vzdát trůnu poslední bavorský král Ludvík III, čímž byl svobodný stát Bavorsko připojen k nově vzniklému Německu.
Zájezdy do německých Alp
Zábava v Bavorsku: pivo, klobásy, tanec!
Nezapomenutelnou atmosférou dýchá starobylá metropole Bavorska – Mnichov, která byla založena již ve 12. století. S městem je již od 16. století nerozlučně spjata zejména výroba výborného piva. Na říjnové slavnosti piva „Oktoberfest“ se každoročně sjedou více než 3 milióny obyvatel. Zde k pivu přijdou k chuti pikantní pochoutky, zejména bílá klobása („Weisswurst“). Zrající a dobře okořeněný sýr Romadúr s cibulkou je jedinečným rozjezdem pivních hodů. Specialita z nejvyhlášenějších je bavorský Leberkäse, 200 let staré tradiční jídlo. Vzhledem je to velejemná sekaná či spíše paštika složená zejména z vepřového masa. Se svým doslovným překladem jména „játrový sýr“ („leber“ játra a „käse“ sýr) nemá skoro nic společného. V každém stanu dostanete také „Haxe“ neboli vepřové pečené koleno a na závěr něco sladkého: „Kaiserschmarren“ neboli císařský trhanec z čerstvých švestek a rozinek.
Místní obyvatelé jsou velmi pyšní na své tradice. Při každé příležitosti opráší bohatě zdobené sváteční kroje a dechovkové kapely vyhrávají zvesela známé písně rozesmátým tanečníkům. Každý cizí návštěvník je tu vítán s otevřenou náručí.